Początki szkolnictwa w Wielkiej Łące sięgają XIX wieku. W roku 1822 szkoła funkcjonowała we własnym budynku, który przetrwał do roku 1850. Pierwszym nauczycielem był organista Skowroński. W 1852r. postawiono nowy budynek szkolny, który pełnił swoją rolę aż do lat 90 XX w (obecnie znajdują się w nim mieszkania prywatne). Początkowo obwód szkolny obejmował miejscowości Wielkołąka, Józefat, Elzanowo, Borówno, Bielskiebudy, Marianki, Rychnowo, Pruskołąka, Szewa oraz Gronowo (nazewnictwo miejscowości zgodne z pierwotnym zapisem).
Z czasem obwód ograniczył się do miejscowości Wielka Łąka, Józefat, Elzanowo, Borówno. Szkoła przetrwała trudny okres germanizacji by w 1920 roku stać się szkoła polską. Przez cały okres międzywojenny była centrum życia kulturalnego wsi.
Od 6 IX 1939 do 22 I 1945 roku część zabudowań szkolnych oraz sad zostały zniszczone, a wyposażenie szkolne rozgrabione. Przetrwał jednak główny budynek (dwie sale lekcyjne), w którym na nowo rozbrzmiewał gwar 160 uczniów. Obecny budynek szkolny to zaadaptowane pomieszczenie świetlicy wiejskiej, tzw. stara szkoła z lat 60 oraz nowa wybudowana w czynie społecznym i oddana do użytku 1 VI 1989r. Do szkoły uczęszczają uczniowie z Wielkiej Łąki, Pruskiej Łąki, Szewy Józefatu, Elzanowa i części Borówna.
Od dnia 15 lutego 2019 roku Patronem szkoły jest Irena Sendlerowa.
Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące to nie tylko miejsce nauki ale także centrum życia lokalnego. Tu organizowane są imprezy środowiskowe: Choinka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Tydzień Polski