W piątek 5 listopada uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z opiekunami pojechali na długo wyczekiwaną szkolną wycieczkę do Poznania. Mimo deszczowej pogody, udało się zrealizować wszystkie planowane punkty z programu wycieczki.
Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od najstarszej części miasta - Ostrowa Tumskiego – wyspy na rzece Warcie – uznawanego za kolebkę państwa polskiego. Znajduje się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie w podziemiach mieszczą się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, aby zobaczyć rynek z kolorowymi kamieniczkami i renesansowym ratuszem. Punktualnie o godzinie 12.00 naszym oczom ukazał się najbardziej znany symbol Poznania - trykające się rogami koziołki, związane z legendą o zegarze z ratuszowej wieży. Wysłuchaliśmy też wygrywanego na trąbce poznańskiego hejnału. W starej części miasta zwiedziliśmy również barokowy kościół farny z pięknymi organami oraz centrum handlu i sztuki Stary Browar.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie wzięliśmy udział w pokazie przygotowywania rogali świętomarcińskich. Dzięki prowadzącym pokaz poznaliśmy też podstawy gwary poznańskiej. Z Rogalowego Muzeum przeszliśmy do pobliskiego Muzeum Pyry. Tam, w ciekawie urządzonych wnętrzach, wysłuchaliśmy historii najpopularniejszego w Polsce warzywa obiadowego, czyli ziemniaka. Wcześniej, sami przygotowaliśmy swoje „pyry”, które, zgodnie z własnymi upodobaniami przyprawiliśmy i po upieczeniu spałaszowaliśmy.
Z pewnością wycieczkę do stolicy Wielkopolski możemy zaliczyć do udanych!