Rok szkolny 2019/2020

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
* TWÓRCZA
* PRZYJAZNA
* OTWARTA NA WSPÓŁPRACĘ
* PROMUJĄCA ZDROWY STYL ŻYCIA
* PRZYGOTOWUJĄCA DO DALSZEJ NAUKI

    28 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Wielkiej Łące odbyły się „Andrzejki” dla uczniów klas IV-VIII.

   Uczniowie zadbali o piękny wystrój sali, dobór muzyki oraz liczne zabawy, które stały się urozmaiceniem spotkania. Frekwencja podczas wydarzenia dopisała, a uczniowie mimo licznych obowiązków udowodnili, że mają w sobie bardzo dużo pozytywnej energii.

   Skoro „Andrzejki” to nie mogliśmy również zapomnieć o jedynym Andrzeju w naszej Szkole. Na zakończenie zabawy wszyscy włączyli się do wspólnego tańca na cześć Andrzeja.

   Samorząd Uczniowski pragnie podziękować Dyrekcji Szkoły oraz wychowawcom klas za poświęcony czas oraz pomoc w przygotowaniach przedsięwzięcia.

   W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Lekcji w kinie przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Spotkanie odbyło się w Auli  UMK w Toruniu.Tegoroczny temat to „W świece gatunków filmowych”.

    Uczniowie dowiedzieli się czym jest konwencja gatunkowa oraz odkryli różnice między gatunkiem a rodzajem filmowym. Po lekcji odbyła się projekcja filmu z gatunku science fiction, pt. „Między nami kosmos”.

   Film opowiada o młodzieńczych problemach, takich jak: dojrzewanie, potrzeba przynależności, szukanie własnej tożsamości, a przede wszystkim spełnianie marzeń.

   Lekcja w kinie to ciekawa dla uczniów forma przekazywania zagadnień z zakresu edukacji medialnej, idealne połączenie wiedzy i rozrywki.

   Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w zajęciach z programu „EU-geniusz w naukowym labiryncie”. Podczas zajęć rozwijających kompetencje kluczowe z programowania korzystają z nowych technologii. Zapoznali się z OZOBOTAMI, mini robotami poruszającymi się po wyznaczonych, zakodowanych przez uczniów kolorowych trasach. Obecnie budują z zestawu klocków LEGO WE DO 2.0 roboty, a następnie programują je. Wykonane przez uczniów konstrukcje, dzięki zadanym programom, poruszają się, zmieniają kolory na czujniku, reagują na ruch, skaczą itp. Uczniowie zbudowali już m.in. wiatrak, łazik marsjański, pingwina, żabę, pszczołę, krokodyla, samochód, śmieciarkę, kombajn, zaporę na rzece. Jest to dla nich wspaniała zabawa a zarazem rozwijanie kompetencji kluczowych i pogłębianie swoich umiejętności. Program jest sfinansowany przez powiat toruński.

   We wtorkowy poranek 19 listopada 2019 roku uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami oraz panią pedagog wybrali się na wycieczkę do pobliskiego miasta Kowalewa Pomorskiego. Głównym punktem wycieczki było spotkanie z panem burmistrzem. Pan Jacek Żurawski zaprosił nas do swojego królestwa i bardzo chętnie opowiedział nam o swojej pasji. Wraz z panią sekretarz oprowadził nas po nowym budynku urzędu. Nie zabrakło pytań, na które pan burmistrz jak i pani sekretarz wyczerpująco nam odpowiadali. Poznaliśmy pracę urzędnika. Na zakończenie pobytu w urzędzie czekał na nas słodki poczęstunek i miłe niespodzianki. Następnie autobus przewiózł nas do schroniska dla zwierząt. Odwiedziliśmy bezdomne psy, zostawiając im zapas pożywienia. Potem zwiedziliśmy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Bardzo spodobał nam się pojazd do czyszczenia chodników. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej opowiedzieli nam w jakim celu powstał PSZOK. Widzieliśmy nawet karetkę, dzięki której ratownicy mogą szybko dotrzeć do potrzebujących pomocy w naszej okolicy. Przed opuszczeniem PSZOKu zostaliśmy poczęstowani słodkościami. Spacerem przeszliśmy do Banku Spółdzielczego. Pani prezes oprowadziła nas po budynku banku, opowiedziała o pracy kasjera i księgowej. Również w banku czekała na nas słodka niespodzianka. Przy sprzyjającej aurze listopada przeszliśmy się ulicami miasta w stronę rynku. Po drodze do Lecznicy Weterynaryjnej mijaliśmy fragmenty murów obronnych doświadczając krótkiej lekcji historii. Pani lekarz weterynarii opowiedziała nam o swojej pracy i pokazała pomieszczenia lecznicy. Także tutaj zostaliśmy poczęstowani cukierkami. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej pogadanki o pasji wędkarza, a nawet przymierzyć się do trzymania wędki. Dowiedzieliśmy się, że w Kowalewie działa szkółka wędkarska. Potem udaliśmy się na Posterunek Policji. Niektórzy obawiali się spotkania z policjantami. Okazało się jednak, że panowie policjanci mają poczucie humoru. Niektórzy uczniowie trzymali w rękach kajdanki i „lizak”, a nawet ubrali kamizelkę kuloodporną. Na koniec wszyscy siedzieliśmy w radiowozie. Następnie przeszliśmy przez park do Urzędu Pocztowego. Pani naczelnik opowiedziała nam o pracy listonosza, wędrówce przesyłki oraz jak poprawnie adresować list i pozostałe dokumenty. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, a w szczególności zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

   Przekonaliśmy się, że w pobliżu miejsca naszego zamieszkania jest wiele ciekawych zakątków, które warto odwiedzić. Poznaliśmy ciekawych ludzi, przedstawicieli różnych zawodów i zobaczyliśmy z bliska ich pracę. Odkryliśmy Kowalewo Pomorskie z zupełnie innej strony niż dotychczas.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom instytucji użyteczności publicznej za miłe przyjęcie, poświęcony czas, a w szczególności za wyczerpujące, ciekawe zajęcia oraz słodkości i niespodzianki.

   W tym roku szkolnym Święto Niepodległości obchodziliśmy nieco inaczej niż zwykle. Przez kilka dni wszyscy uczniowie mieli możliwość dzielenia się z innymi posiadaną wiedzą na temat wydarzeń z 1918r. – różnorodne fakty i dane co chwilę pojawiały się na tablicach na szkolnych korytarzach. Z kolei przy głównym wejściu do naszej szkoły, dużą mapę konturową Polski wypełniły białe i czerwone serduszka z bardzo osobistymi, często wzruszającymi,  wyznaniami - dokończeniami zdania „Polska jest dla mnie…”.

    Zamiast tradycyjnego apelu, uczniowie wzięli udział w quizie historycznym, sprawdzającym wiedzę z okresu walk o odzyskanie suwerenności Polski. Międzyklasowe drużyny musiały zmierzyć się z 20 pytaniami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń, dat, postaci i miejsc związanych z dążeniami niepodległościowymi naszych przodków. Uczniowie zwycięskiego zespołu, w ramach nagrody za najlepszy wynik, wybrali 2 pieśni patriotyczne, które odśpiewali razem z pozostałymi członkami naszej szkolnej społeczności. Uroczystość zakończyła się wspólnym wykonaniem pieśni „My, Pierwsza Brygada” oraz wręczeniem słodkich upominków uczestnikom zmagań historycznych.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok