Biblioteka

Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
* TWÓRCZA
* PRZYJAZNA
* OTWARTA NA WSPÓŁPRACĘ
* PROMUJĄCA ZDROWY STYL ŻYCIA
* PRZYGOTOWUJĄCA DO DALSZEJ NAUKI

BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

Poniedziałek:   11.00 – 14.00

Środa :              08.00 – 11.00

Piątek :             10.00 – 14.00

 

 

Dlaczego warto czytać dzieciom?

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (…)

 

(…) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę  i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem  i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi  z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc  z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (…)

 

(…) Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.  Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny  i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)

(…) Głośne czytanie pomaga także w wyrobieniu niezwykle ważnej umiejętności umysłu, jaką jest koncentracja.*

 

*Powyższe cytaty pochodzą z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie" wydanej przez Świat Książki. Książka odpowiada na pytanie co i jak czytać dzieciom, ale przede wszystkim dlaczego warto to robić. Polecamy!

 

 

info2 INFO1

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 1. Biblioteka służy wszystkim uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

2. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:

- wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literaturę piękną, książki popularnonaukowe)

- czytając je na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma)

- wypożyczając lub przeglądając je w pracowniach przedmiotowych (komplety przekazane do dyspozycji nauczycieli)

3. Biblioteka czynna jest w poniedziałki, środy i piątki

4. Jednorazowo wypożyczyć można 5 książek na okres 3 tygodni. Przeczytane książki powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, ponieważ czekają na nie inni czytelnicy.

5. Zbiory biblioteki są naszą wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.

6. Czytelnik, który zgubił lub zniszczył książkę biblioteczną , musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

7. Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do biblioteki w ostatnim tygodniu maja ( oprócz aktualnie omawianych lektur).

1sladydobiblioteki2bibliotekazewntrz3wrodku

5czytelnia24czytelnia1

6czytelnia38zyciabiblioteki7

7czytelnia49zyciabiblioteki511zyciabiblioteki9

12zyciabiblioteki10 czytanie

 

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

UWAGA! Ten serwis używa cookies

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem