Biblioteka

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
* TWÓRCZA
* PRZYJAZNA
* OTWARTA NA WSPÓŁPRACĘ
* PROMUJĄCA ZDROWY STYL ŻYCIA
* PRZYGOTOWUJĄCA DO DALSZEJ NAUKI

 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA

 Poniedziałek:     09.00 – 13.00

Środa :               07.45 – 10.00

Piątek :             09.15 – 13.00

 

 

Dlaczego warto czytać dzieciom?

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (…)

 

(…) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę  i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem  i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi  z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc  z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (…)

 

(…) Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.  Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny  i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)

 

(…) Głośne czytanie pomaga także w wyrobieniu niezwykle ważnej umiejętności umysłu, jaką jest koncentracja.*

 

*Powyższe cytaty pochodzą z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie" wydanej przez Świat Książki. Książka odpowiada na pytanie co i jak czytać dzieciom, ale przede wszystkim dlaczego warto to robić. Polecamy!

 

 

info2 INFO1

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 1. Biblioteka służy wszystkim uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

2. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:

- wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literaturę piękną, książki popularnonaukowe)

- czytając je na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma)

- wypożyczając lub przeglądając je w pracowniach przedmiotowych (komplety przekazane do dyspozycji nauczycieli)

3. Biblioteka czynna jest w poniedziałki, środy i piątki

4. Jednorazowo wypożyczyć można 5 książek na okres 3 tygodni. Przeczytane książki powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, ponieważ czekają na nie inni czytelnicy.

5. Zbiory biblioteki są naszą wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.

6. Czytelnik, który zgubił lub zniszczył książkę biblioteczną , musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

7. Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do biblioteki w ostatnim tygodniu maja ( oprócz aktualnie omawianych lektur).

1sladydobiblioteki2bibliotekazewntrz3wrodku

5czytelnia24czytelnia1

6czytelnia38zyciabiblioteki7

7czytelnia49zyciabiblioteki511zyciabiblioteki9

12zyciabiblioteki10 czytanie

 

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok