Strona Główna||Start

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
* TWÓRCZA
* PRZYJAZNA
* OTWARTA NA WSPÓŁPRACĘ
* PROMUJĄCA ZDROWY STYL ŻYCIA
* PRZYGOTOWUJĄCA DO DALSZEJ NAUKI

Początki szkolnictwa w Wielkiej Łące sięgają XIX wieku. W roku 1822 szkoła funkcjonowała we własnym budynku, który przetrwał do roku 1850. Pierwszym nauczycielem był organista Skowroński. W 1852r. postawiono nowy budynek szkolny, który pełnił swoją rolę aż do lat 90 XX w  (obecnie znajdują się w nim mieszkania prywatne). Początkowo obwód szkolny obejmował miejscowości Wielkołąka, Józefat, Elzanowo, Borówno, Bielskiebudy, Marianki, Rychnowo, Pruskołąka, Szewa oraz Gronowo (nazewnictwo miejscowości zgodne z pierwotnym zapisem).

Z czasem obwód ograniczył się do miejscowości  Wielkołąka, Józefat, Elzanowo, Borówno.  Szkoła przetrwała trudny okres germanizacji by w 1920 roku stać się szkoła polską. Przez cały okres międzywojenny była centrum życia kulturalnego wsi.
Od 6 IX 1939  do 22 I 1945 roku  część zabudowań szkolnych oraz sad zostały zniszczone, a wyposażenie szkolne rozgrabione. Przetrwał jednak główny budynek (dwie sale lekcyjne), w którym na nowo rozbrzmiewał gwar 160 uczniów. Obecny budynek szkolny to zaadaptowane pomieszczenie świetlicy wiejskiej, tzw. stara szkoła z lat 60 oraz nowa wybudowana w czynie społecznym  i oddana do użytku 1 VI 1989r. Do szkoły uczęszczają uczniowie z Wielkiej Łąki, Pruskiej Łąki, Szewy Józefatu, Elzanowa i części Borówna.

Od dnia 15 lutego 2019 roku Patronem szkoły jest Irena Sendlerowa.

Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące to nie tylko miejsce nauki ale także centrum życia lokalnego. Tu organizowane są imprezy środowiskowe: Choinka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Tydzień Polski

 

Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej
w Wielkiej Łące

87-410 Kowalewo Pomorskie

 tel/fax (56) 684-38-20

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DYREKTOR SZKOŁY

Dyrektorem Szkoły Podstawowej
im. Ireny Sendlerowej w Wielkiej Łące
jest mgr Danuta Drożdża.

W związku z realizacją przez gminę projektu pn. "Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Kowalewo Pomorskie" informujemy o
rekrutacji do projektu.
 
Uczestnicy muszą mieć ukończone 25 lat i zamieszkiwać na terenie gminy
Kowalewo Pomorskie.
 
Poniżej znajduje się link z informacjami o projekcie: